Bez ikakvih dvojbi djeca vole igračke. Djeca na iste gledaju kao na oblik zavbave, ali roditelji ih biraju kako bi uz igru mališani mogli poticati maštu, učiti, razvijati osjetila i vježbati emocije. Najzabavnije su igračke koje potiču interakciju, a zovemo ih didaktičkima.
Zašto se zovu baš didaktičke igračke? Pitali smo Wikipediu.
Naziv didaktika dolazi od grčkog glagola “didaskein” (διδάσκειν) koji između ostalog znači poučavati, obučavati, predavati, propisivati, pominjati. Didaktičke igračke su dakle one koje djecu nečemu poučavaju i obučavaju.
Didaktičke igračke mogu povoljno utjecati na razvoj raznih djetetovih sposobnosti kao što su razvoj motorike i govora, razvoj vizualne percepcije koncentracije i pažnje, razvoj logičkog razmišljanja i zaključivanja te razvoj aktivnog slušanja. Motoričke igre izuzetno su važne i to od najranije dobi. Već bebe od 0 do 12 mjeseci kroz igru mogu učiti o svijetu oko sebe.
Naučno je dokazano kako je razvoj govora povezan s razvijenošću finih motoričkih vještina i zato bi s bebom trebalo početi vježbati još od kada leži u kolijevci. U početku dovoljni su nježni dodir, osmijeh, poljubac, masiranje i lagano razgibavanje. Kasnije su korisne dječje pjesmice koje svojim ritmom utječu na razvoj motorike. Kada dijete ojača, potrebno mu je pružiti mogućnost da se penje, skače, gura, povlači… Drugim riječima, potrebno je djetetu omogućiti da cijelo tijelo koristi za igru.
Bamba didaktičke kocke preporučujemo kao jednu od prvih didaktičkih igračaka jer potiču razvoj kordinacije oko-ruka, veoma su značajne u oralnoj fazi bebinog razvoja, potiču i raspoznavanje boja i druge aktivnosti vezane za motorički razvoj.